altılının PÜF noktaları

2008-08-08 16:12:01

İNGİLİZLERİ LİSTELER İLE ÇALIŞIRKEN.....:

D İ K K A T!!  İNGİLİZLERİ ÇALIŞIRKEN HER 100 M için 8 sn hesabı yaparak her kg içiN +-1 sn YAPARAK ATIN YAPABİLECEĞİ MAXIMIUM DERECEYİ TESPIT EDIYORSUNUZ. LISTEDEKİ ATIN DERECESİ ORNEGIN  1.40  O KOSUDA 1.30 YAPAN AT VAR ONCELIGI ONA VERIYORSUNUZ. BUDA LISTEDEKİ ATIN BAŞKA GURUPTA BAŞARILI OLACAĞINI BELLI EDER. ELEMEYI BU ŞEKİLDE YAPABILIRSINIZ. DİKKAT... BU SADECE INGILIZLER ICIN GECERLIDIR. 

* R.Altunbaş, R.Manav   50-52 civarı kaliteli ve ayrıca Türkiye puanına göre ilk 4 at içerisinde   yer alan atlara binerlerse  şansları fazladır.

*F.Çakar  önde kaçan ,kaçak atları getirir. (yakında bu atların en başarılıların listesini vereceğiz,bizi takip edin.)

*Son  iki yıldır Urfa yarışlarında ingiliz atlarında "Devir" yavruları çok başarılı olmaktadır.

*S.Akdı açık ve kupalı koşularda bekleme yapan,sprinter yapısı kuvvetli atları %70 oranında birinci veya ikinci yapmaktadır.

*S.Yıldırım ve A.R.Yıldız İzmirde özellikle İngiliz atlarında ve özellikle handikaplarda ve ağır kilolu atlar ile başarılı olurlar.

*N.Şen 54 kg civarı kaçak İngiliz atlarına M.Kaya arap atlarına iyi binerler.

*S.Kaya , Ö.Kaya Adana pistinde daha başarılı olurlar.Özellikle S.Kaya favori atlar ile.

*Start problemi  olan atlar tercihli veya 1 nodan çıkarlarsa dikkat ediniz. Gene Kısa mesafelerde 1 no dan çıkan atlara dikkat ediniz.

*Bir jokeyin (H.Karataş hariç) bir günde 3 yarıştan fazlasını kazanması sürprizdir. O yüzden altılınızı altılı harici ve dahili koşularda jokeylere görede bir değerlendirmeye tabi tutunuz.

*Bazı atlar antre ve şart için koşarlar. Özellikle iyi bir ata isimsiz  bir iki yarış kaanmış bir apranti bindirilirse  !!! Yarış göstermek için olabilir.

*Son bilet fiatlarına göre  saglıklı bir altılı şablonunu aşağıdaki gibi yapınız.

1at x 1at x 4at x 2at x 4at x 4at        

*Ekim 2000 den beri takip ettiğiniz gibi atlistelerimiz tahmin yapabilme gücünü size vermektedir. Size kalan imzayı atmaktır.Şimdilik tümüyle bedava olan bu hizmetlerimiz güçlü bir ekip çalışması ürünüdür. Lütfen altılınızı  şu 5 önemli kriter sırasına göre yapınız.

1-Listelerimiz 2-İstatistik 3-Püf nokta,jokey 4-Pist rapor(çamur) 5-Sizin tercihiniz

*Apranti yarışlarında  mesafe uzadıkça tecrübeli aprantilerin kazanma şansı %90 dır.

* Handikap yarışlarda mesafe uzadıkça  sürpriz olma ihtimali yükselir.

*Bir yarış önce tabela dışı kalıp 5. olan  atlara  özellikle dikkat edilmesi gerekir.Çünkü bu atlar genellikle sürpriz  yapar.

*Büyük Kupalı  koşularda üst sınıf jokeyler kaliteli atlar ile genellikle başarılı olurlar. Bu tür koşularda  fazla   sürpriz aramamak yerinde olur.

*Çok kupalı  yarış olan günlerde altılının son ayağı (eğer açık yarış değilse) sürpriz olur.

*Gazi koşusunda   erkekler daha şanslıdır..

*Altılı harici yarışlarda üst üste birincilik  kazanan jokey altılı yarışlarında genelde başarısız olur.

*Uzun süre koşmayan at değil uzun süre idman yapmayan atın  ilk yarışında başarılı olması zordur.(Dikkat bazı atlar çiftlikte hazırlanır)

*Yeni kum pistlerin hafif nemli havalarda çim piste benzer bir  görünüm alması çimci atlarıda şanslı yapmaktadır. 

* Bölünen handikaplarda, tabelanın ilk dört atının birisinin sürpriz diğerinin plase olma ihtimali %70 dir. 

*C gubu açık yarışlarda ve  2 yaş ingiliz çim pistde  dişilerde Favori ve plasenin gelme ihtimali %70 dir.

* Çaldıran koşusunu son 5 yıldır Dişi taylar kazanmaktadır.

  TÜRKİYE PUANI 200 OLAN BİR  TEK AT +LİSTELERİMİZDEKİ ATLARIN İLK  5 i  = KAZANMANIN FORMÜLÜ

 

OLAĞANDIŞI BİR HAYVAN
At olağandışı bir hayvandır. Ağırlığı neredeyse 1 tonun üzerindedir. 2m.den yüksek ve 6m.den geniş bir engeli atlayabilir. Saatte 64km. hız yapabilir. Olağandışıdır çünkü; tüm bunları ağırlığının %20'sini aşan ağırlıkta bir insanı sırtında taşırken yapabilir.

A T I N D U Y U L A R I


İŞİTME : Atlar ; iletişim kurmak için dokunma, koklama ve işitme duyularını kullanırlar. Özellikle işitme duyuları insanlara oranla çok gelişmiştir. Örneğin ; 25 yaş altı bir insanın duyma kapasitesi 20 Hz. İle 20 KHz. Arasında iken bir atın işitme kapasitesi 55 Hz ile 35 KHz. Arasındadır. Bu da onların bizim duyamayacağımız frekanstaki sesleri duyabildikleri anlamına gelir. Bu da ortada bir neden yokken dikkatlerinin nasıl bir anda dağılıverdiğini açıklar. Aynı zamanda kulaklarını 180 o 'den fazla çevirebilir ve oldukça uzak mesafelerdeki sesleri duyabilirler. Genellikle atın kulaklarının yönü bize gözlerinin baktığı yönü gösterir. Kulaklar bize, aynı zamanda atın ruh hali hakkında da bilgi verir. Dikilmiş kulaklar, irkilmiş veya ilgisini bir noktaya odaklamış olan bir atın göstergesi iken , ileri doğru uzanmış kulaklar çalışma halinde olan (ör; engel atlama , dresaj vs.) ve dikkatini toplamış yaptığı işten mutlu olan bir atın göstergesidir. At ; korktuğu , ürktüğü, sinirlendiği , veya acı hissettiği zaman kulakları geriye doğru hareket eder. Atlar , ses tonuna karşı duyarlıdırlar. Sinirlilik ifadesi olan sert tonla , sevgi ifadesi olan yumuşak tonları çok iyi bir şekilde ayırt edebilirler.

GÖRME :İnsanlara kıyasla atın görüş açısı , daha geniştir ancak derinliği daha azdır. Gözler başın her iki yanında olduğundan etrafı 160 0 - 170 0 açı ile görebilir. Bu da atın kuyruğunun arkası hariç etrafındaki her şeyi görebildiği anlamını taşır. Bir at gözlerini birbirinden bağımsız (biocular hareket) kullanabildiği gibi birlikte de kullanabilir. (monocular hareket) Biocular olarak baktığında,mesafeleri ayırt edebilir ancak daha dar bir alanı görebilir. Araştırmalara göre Atlar sınırlı olarak renk ayırt edebilir. Açık ve koyu renkler ile Kırmızı ve Mavi renkleri ayırt edebilir. Ancak YEŞİL ve GRİ yi ayırt edemezler.

Sakin ve serinkanlı olduklarında tek gözleri ile uzaktaki objelere odaklanabilir. Her iki gözünü aynı anda bir noktaya odakladığında görüş açısı burnunun altına doğrudur. (dümdüz karşısı değil) yani baş - boyun aldığında sadece 2m. Çapında yeri görebilir. İlerisini sadece başını kaldırdığında görebilir. Fotoğrafların büyük bir kısmında atların maniye yaklaşırken kafalarını kaldırdığını görürüz. Eğer binici atın kafasını kaldırmasını engellerse, at panikler ve daha hızlı gitmeye çalışır. Bunun nedeni atın önündeki nesneleri görmek istemesidir. Engel atlamada atın kafasını sabitleyecek malzemeler kullanılması, binici için tehlikeli olabileceği gibi doğru da değildir. Bakış açılarının dışında oluşan seslerden rahatsız olduklarında kafalarını kaldırmak isterler.(etraflarını bu şekilde daha rahat görebildikleri için.) Bu durumda da atın başını sabitleyecek aletler kullanıldığında korku ve gerginlik belirtileri gösterirler. ( Kantarmayı normalden fazla çiğnemek , ve dişlerini gıcırdatmak , vs. )

At renklerine "DON" adı verilir Başlıca At Donları :
YAĞIZ : Siyah
KIR : Beyaz
DORU : Gövde kahverengi kuyruk ve yeleler siyah
DEMİR KIR : Gri ve Beyaz karışık
AL : Kızıl

11832
0
0
Yorum Yaz